ČO JE TO KETODIETA?
Ide o variant nízkosacharidovej diéty, kedy sa obmedzuje príjem sacharidov na minimum. V racionálnom jedálničku sa príjem sacharidov pohybuje okolo 50 % av ketogénnom jedálničku sa pohybuje okolo 10 % percent z celkového energetického príjmu. Záleží teda na celkovom príjme jedinca, ale niekedy sa môže príjem sacharidov pohybovať iba okolo 50 g/deň. Pre predstavu je 50 g sacharidov jeden väčší banán (110 g) a jedna menšia porcia zemiakov na obed (150 g).
Chýbajúce sacharidy sa potom v jedálničku nahrádzajú tukmi a bielkovinami (okolo 1,2-1,5 g/kg/deň).
Podstatou diéty je dostať sa do stavu, ktorý sa nazýva ketóza.
ČO JE TO KETÓZA?
Ketóza je stav, kedy tvoje telo začne čerpať energiu zo „záložných zdrojov“. Telo ako zdroj energie primárne využíva zásoby glukózy v pečeni a vo svaloch (glykogén). Vo chvíli, keď sú tieto zásoby vyčerpané a nie sú obnovené prísunom sacharidov v strave, siahne organizmus po iných alternatívnych zdrojoch energie. Týmto zdrojom sú v tejto chvíli práve tukové bunky a pri ich odbúravaní vznikajú ako vedľajšie produkty ketolátky (β-hydroxybutyrát a acetacetát). Zvýšená hladina týchto látok v tele sa nazýva ketóza.
Aký je rozdiel medzi ketózou a ketoacidózou?
Ketoacidóza je patologický stav, ktorý vzniká pri cukrovke, keď jedinec nemá dostatok inzulínu (diabetes I. typu), alebo pri extrémnom hladovaní. Tento stav je veľmi nebezpečný a vyžaduje lekársku pomoc, prípadne hospitalizáciu. Kdeže ketóza je obyčajné prepnutie využívania energie namiesto zo sacharidov na iný zdroj (tuky).
Práve z toho dôvodu sa musia aj pri ketodiéte dodržiavať určité pravidlá a chýbajúcu energiu zo sacharidov dopĺňať z bielkovín a tukov.
PRE KOHO JE KETODIÉTA VHODNÁ?
Ketodiéta je vhodná pre zdravých jedincov bez zdravotných komplikácií. Ketodieta je často využívaná aj medzi športovcami, napríklad u kulturistov, vzpieračov či silových trojbojárov, u ktorých nie je športový výkon primárne závislý od tvorby glykogénu. Často je táto diéta využívaná aj na dosiahnutie efektívnej redukcie tukového tkaniva so súčasnou ochranou svalovej hmoty, práve vďaka vyššiemu obsahu bielkovín. Ketogénne diéty môžu mať v niektorých prípadoch aj terapeutický efekt. Využívajú sa napríklad pri liečbe epilepsie.
Kto by sa mal ketogénnej diéte radšej vyhnúť?
Ketodietu neodporúčame deťom, dospievajúcim, tehotným a dojčiacim ženám. Ide o vurneabilné skupiny, ktoré pre správne fungovanie organizmu sacharidy potrebujú. Naopak ketodiéta nie je vhodná pre vytrvalostných športovcov, ktorí potrebujú predovšetkým prísun rýchlej energie v podobe sacharidov. Ako sú: cyklisti, biatlonisti, maratónski bežci a pod.